We hear this one all the time. We are undoubtedly more expensive than other gyms, and unapologetically so.

I'd like to break this into three pieces: 1. The idea of value, i.e. What do you get for your money? 2. Priorities: What are you spending your money on? 3. short term vs. Long Term. The cost of preventative maintenance vs. the cost of fixing a huge problem later.

1. Value. Any and all of the big box gyms will always, always be cheaper than us, because their model is different. Globo-gyms, as we call them, operate on a volume model. They want as many members on the roster as they can, at a low monthly membership rate, so that no one expects too much or has too much motivation to cancel their membership. If it's only $29 a month, you don't expect much and you won't cancel.

Our approach is totally different. We operate on quality model. We strive every day to deliver for our clients the best experience they have ever had. This means that we offer excellent athlete to coach ratios with highly trained coaches in every single class. We scale each and every workout to suit every individual, and everything happens under watchful eyes. Perhaps more importantly, we work to create a fun community of motivated individuals that are all in it together. The boost you get from our community is simply not available elsewhere at any price. The result is drastically better results than you would get spending 2 or 3 times as much time, on your own, at the box gym. All the while, the experience is more interesting, more engaging, more educational, and more fun.

2. Priorities I'm not here to tell you how to spend your money, of course. Whenever you decide whether something is too expensive or not, it is a good idea to think about what else you are spending your money on, and what those investments yield. Small daily expenses could be the difference between affording something important and skipping it. For example - a daily trip to Starbuck's at $4 a day adds up to $120 a month. Skipping Starbuck's would pay for your membership at CrossFit Elevation. Let's say you eat out twice a week at lunch, for a weekly cost of $24. Over a month this would save you $96, enough to train with us. If these small sacrifices feel like too much to bear, then it isn't a matter of money - it's a matter of priorities. You're prioritizing these comforts over your actual health and wellness - and that's fine. It's your life, but call a spade a spade.

3. Preventative Maintenance vs. Major Repairs CrossFit is a small upfront expense relative to the cost of what you are preventing later on - diabetes, obesity, heart disease, etc. :

$100 Average cost of training per month at a CrossFit gym. $44,820.00: Average cost for heart bypass surgery (American Heart Asso. 1995). $10,000: Average cost per year per person for treating complications related to diabetes. (WebMD. Healthnews) $1,500.00: Average cost more per year obese patients pay for health care (ABC News/Health) $147 Billion: Direct and Indirect costs America spends each year on obesity (CDC 2006).

When you actually think about it, CrossFit Elevation isn't too expensive - it's the best deal in town.

Comment